Birliğimiz 2006 yılında kurulmuş olup her yıl üye sayısını daha da artırarak hizmetine devam etmektedir. İlimizde üye potansiyeli en büyük olan ve İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü kampüsünde kendi binasında hizmet veren tek birliktir. Birliğimiz yıllık ortalama  2500-3000 üyeye 3,5-4 milyon lira civarında destek ödemesi gerçekleştirmektedir..

            Hazırda yürütülen Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, Üniversite ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğinin ortaklaşa yürüttüğü üç adet Halk Elinde Ülkesel Hayvan Islahı Projesi bulunmaktadır. İlimize özgü Karayaka koyunu ve Kıl Keçisi ırklarının korunup geliştirilmesi amacı ile uygulanmaktadır. Üniversiteden bir Prof Dr ve bir Dr tarafından koordine edilmektedir.

            Yetiştiricilerimize hizmet vermek amacı ile birliğimiz bünyesinde 4 adet Ziraat Mühendisi(Zooteknist),1 adet Biyolog, 1 adet İşletmeci,1 adet Muhasebeci ve 1 Hizmetli olmak üzere olmak üzere 8 personelimiz çalıştırılmaktadır

            Yetiştiricilerimize danışmanlık hizmetleri başlatılmış olup her geçen gün bilinçli yetiştiricilik yapılması adına adımlar atılmaktadır.

             Her yıl 200-250 civarında yetiştiricimize sürü yöneticisi eğitimi verilip sertifika sahibi olmaları sağlanmakta artık çobanlığın meslek haline getirilmesi konusunda büyük uğraşlar verilmektedir.

             Yetiştiricilerimizin sorunlarını dinleyip çözüm üretme aşamasında çeşitli proje girişimlerinde bulunulmuş ve şu an gerçekleştirilme aşamasında olan çoban köpeği üretim çiftliği ile yetişitiricilerimizin  yabani hayvanlarla mücadelesinde hiçbir ücret gözetmeksizin çoban köpeği sağlama yoluna gidilmiştir.

             Diğer bir projemiz olan halk sağlığını ve hayvansal veri kayıplarını önlemek amaçlı her köye bir koyun-keçi banyoluğu yaptırmak adına birçok resmi kurumla ortak bir çalışma sağlanarak ilimiz için büyük önem taşıyan kene probleminin önüne geçilmesi hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

             Hizmetlerimiz yetiştiricilerimizin kalkınması mağduriyetlerinin giderilmesi yönündedir aynı zamanda da et kalitesi ve hayvansal verim artışı sağlayarak yetiştiricimizin, ilimizin, ülkemizin daha sağlıklı ve ekonomik yönden daha güçlü hale gelmesi yönündedir