TÜRKİYE KÜÇÜKBAŞ HAYVANCILIK ÇALIŞTAYI

       Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği’nce düzenlenen Türkiye Küçükbaş Hayvancılık Çalıştayı 27 – 28 Kasım tarihleri arasında Antalya’da il birliklerinin, akademisyen ve bakanlık temsilcileri ile sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin yoğun katılımı gerçekleşti.

      Küçükbaş hayvancılığın bundan sonraki yıllarda stratejisini çıkarmak amacıyla toplanan Çalıştay’da özellikle birlik başkanları, akademisyenler ve bakanlık temsilcilerinin bir arada ortak akıl üretmesi ve küçükbaş hayvancılığın ve yetiştiricinin sorunlarına sistematik çözüm üretmesi amaçlandı.

      Küçükbaş hayvancılığın mevcut durumu ve geleceği üzerine 2 gün süren çalıştay açılışı Genel Sekreter Veysel Ören tarafından yapılırken ilk konuşmacı olarak kürsüye gelen Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan, Çalıştay’ın amacı ve hedefleri konusunda bilgiler verdi. Ayhan yapmış olduğu konuşmada, damızlık koyun keçi birliklerinin kuruluş sürecini, geldiği noktayı ve küçükbaş hayvancılığın bundan sonra nitelikli büyümesi için yapılması gerekenleri anlattı. Genel anlamda Türkiye’de ilk kez küçükbaş hayvancılık çalıştayının düzenlendiğine vurgu yapan Ayhan, dünya nüfusunun sürekli artış eğiliminde olduğunu buna karşın üretimde yetersizlikler görüldüğünü ifade ederek ülkemiz açısından sektörü ilgilendiren konuları tartışmaya açmak ve yol haritasını belirlemek olduğunu söyledi.