KOYUN KEÇİ YETİŞTİRİCİLERİNİN SORUNLARI TOPLANTISI

13.07.2016 Tarihinde TURHAL ilçemİz Prf.Dr.Necmettin ERBAKAN Kültür Merkezinde yapılan Koyun ve Keçi Yetiştiricilerinin sorunlarının tartışıldığı sunuculuğunu Veteriner Hekim Salih ÇELİK tarafından yapılan toplantımıza İlçe Kaymakamımız Sn.Bünyamin YILDIZ,İlçe Müdürümüz Sn. Muammer GÜRÇAY ,Tokat İLİ Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Sn.Turan SALDIRICIER ile muhtarlarımız ve koyun keçi yetiştiricileri katılmıştır.
Toplantı İlçe Müdürümüz Sn. Muammer GÜRÇAY ‘ın açılış Konuşması ile başlamıştır. Açılış Konuşmasında İlçemizdeki Küçükbaş Hayvancılığın durumu, sorunları ve İlçe Kaymakamımız Sn.Bünyamin YILDIZ öncülüğünde, İlçe Müdürürlüğümüzde görevli Veteriner Hekim Salih ÇELİK ve İlçe Müdürümüz Muammer GÜRÇAY tarafından hazırlanan ‘’Köyümde yaşamak için bir (SÜRÜ) nedenim var’’ projesi ile ilgili sunum yapılmıştır.
İlçe Kaymakamımız Sn.Bünyamin YILDIZ ise konuşmalarında hedeflerinin çağın gereğine uygun modern bir hayvancılık anlayışı ile Turhal ilçesindeki küçükbaş hayvan sayısının yüzbinin üzerine çıkarılmasını hedeflediklerini bu amaçla çeşitli projeler hazırladıklarını belirtti. Özellikle küçükbaş üreticisinin en büyük problemi olarak görülen Çoban İstihdamına yönelik hazırladıkları proje ile köyünde yaşayan 250 baş ve üzeri koyun ve keçisi bulunan hayvan sahiplerinin yılın 9 ayında asgari ücretli olarak istihdamının sağlanacağını bunların sigortalarının yatırılacağını böylece insanların köyden kente göçünün önlenerek üretimin artırılmasını hedeflediklerini ifade etti. Projelerinin taslak halinde olduğunu ,yetiştiricilerin görüşlerinin alınarak projeye son halinin verileceğini ve hazırlanan projenin finansmanı için İŞKUR ve Gıda Tarım Bakanlığı ve ilgili kuruluşlarla görüşülerek projenin en kısa zamanda hayata geçirilmesini beklediklerini belirtti.
İlçe Kaymakamımız konuşmalarında Yeni Zellanda ve İngiltere gibi koyun keçi yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı ülkelerde yüksek kaliteli meralarda yem girdilerinin en aza indirilerek küçükbaş yetiştiriciliğinin yapıldığını böylelikle kar zarar dengesinin üretici lehine değiştiğini ancak ilçemizdeki meraların düzensiz otlatma nedeniyle yeterince kullanılmadığını belirterek özellikle meraların kullanımı ile ilgili yeni çalışmalarının yapılacağını belirtmiştir.
Tokat ili damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlik Başkanı Turan SALDIRICIER konuşmasında
Turhal Kaymakamlığınca uygulanması düşünülen projenin kendilerini çok heyecanlandırdığını,bu projenin Türkiye ye örnek olacağını ifade ederek projede emeği geçen herkese teşekkür Toplantının ikinci bölümünde ise Koyun ve Keçi Yetiştiricileri söz alarak sorunları ,görüş ve önerilerini belirtmişlerdir.etmişlerdir.Toplantıda çok sayıda üretici ve muhtarımız söz alarak önerilerini dile getirmiş ve projenin faydalı olacağını belirtmişlerdir.
Toplantının son bölümünde Veteriner Hekim Adem TOPÇU tarafından 2016 yılı hayvancılık tebliği hakkında bilgilendirme yapmışlardır. Yetiştiricilere hayvancılık teşvikleri,uygulama esasları hakkında hazırlanan lifletler ve dökümanlar dağıtılmış ve toplantımız sona ermiştir