AKKARAMAN VE KARAYAKA IRKI KOÇ DAĞITIM TÖRENİ

Tokat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Tokat İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği tarafından toplamda 138 adet Akkaraman ve Karayaka Irkı Damızlık koç dağıtım töreni düzenlenmiştir. Programa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ümit OK, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Yönetim Kurulu Başkanı Turan SALDIRICIER, Tokat İlinde uygulanan Halk Elinde Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı Projelerini yürütmekte olan proje lideri  Yrd. Doç.Dr.Emre ŞİRİN , İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görev yapmakta olan şube müdürleri,Hayvan sağlığı şubesinde görev yapan veteriner hekimler ve çok sayıda yetiştiriciler katılmıştır.

 Seçilmesinden bugüne kadar az bir süre geçmesine rağmen Tokat’ta ve Türkiye de projeleri konuşulan Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Yönetim Kurulu Başkanı Turan SALDIRICIER konuşmasında; yetiştiricilerine örgüt bilincini veren ve gecesini gündüzüne katarak hizmet etmek için çalışan 15 Temmuz akşamı yaşanan olayların ülkeye derin bir acı yaşattı.Ülkemizin milli birlik ve beraberliği söz konusu olduğunda nasıl tek vücut olarak direneceğini göstermiştir.

Yaşanan olaylarda hayatını kaybeden güvenlik görevlilerimize ve sivil vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yakınlarına ve milletimize başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Uygulanan bu proje ile küçükbaş hayvan yetiştiricilerinin üstün verimli hayvanlar yetiştirmeleri hedeflenmektedir. Yetiştiricilerimize verilen iyi kalitedeki hayvanlar sayesinde sürülerdeki akrabalığın önüne geçilerek ıslah edilmiş ve sürüde kan tazeleme yoluyla verim artışı sağlanmış olacaktır, sürülerimize yeni kan girecektir.

Üstün verim özelliklerine sahip damızlık koçların dağıtımıyla bölgedeki koyun ırklarında süt veriminin yükseltilmesi ve daha çok yavru alımı hedefleniyor. Bu koç dağıtımları bölgedeki hayvan ıslahı noktasında önemli adımlardır. Bu koçlar yüzlerce hayvanın ve bölgedeki koyun ırklarının gelişmesine katkı sağlayacak.

Koçlarımız babalarının, kızlarının, dedelerinin verimlerine süt ve doğum oranlarına bakılarak seçilmiştir. Unutmayalım; yeni kan her zaman sağlıklı ve verimli sürü demektir.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ümit OK akabinde Tokat İlinde uygulanan Halk Elinde Ülkesel Küçükbaş Hayvan Islahı Projelerini yürütmekte olan proje lideri Yrd. Doç. Dr.Emre ŞİRİN, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde görev yapmakta olan Hayvan sağlığı şubesinden Veteriner Hekim S.Sami KARYAĞDI’nın konuşmalarının ardından Damızlık koç dağıtımı gerçekleştirilmiştir.